1. Operator może używać szekli wyłącznie po przeszkoleniu.
2. Przed przystąpieniem do pracy sprawdź, czy wszystkie modele szekli pasują do siebie oraz czy połączenie jest mocne i niezawodne.
3. Zabrania się stosowania zamiast kołków śrub lub prętów metalowych.
4. Podczas podnoszenia nie są dozwolone żadne duże uderzenia i kolizje.
5. Łożysko sworznia powinno elastycznie obracać się w otworze do podnoszenia i nie wolno się zacinać.
6. Korpus szekli nie może wytrzymać bocznego momentu zginającego, to znaczy nośność powinna mieścić się w płaszczyźnie korpusu.
7. W przypadku różnych kątów nośności w płaszczyźnie korpusu koryguje się również obciążenie robocze szekli.
8. Kąt pomiędzy olinowaniem dwuramiennym zawieszonym na szekli nie powinien być większy niż 120°.
9. Szekla powinna prawidłowo utrzymać ładunek, tzn. siła powinna przebiegać wzdłuż osi linii środkowej szekli. Unikaj zginania, niestabilnych obciążeń i nie przeciążania.
10. Unikaj mimośrodowego obciążenia szekli.
11. Należy określić rozsądne regularne przeglądy w zależności od częstotliwości użytkowania i surowości warunków pracy. Okres kontroli okresowej nie powinien być krótszy niż pół roku, a długość nie powinna przekraczać jednego roku i należy sporządzić protokół z kontroli.
12. W przypadku stosowania szekli razem z olinowaniem linowym jako olinowania wiążącego, poziomą część trzpienia szekli należy połączyć z oczkiem olinowania linowego, tak aby uniknąć tarcia pomiędzy liną a szeklą podczas olinowanie zostaje podniesione, powodując obrót sworznia w poziomie, powodując odłączenie poziomego sworznia od korpusu klamry.
Aby zapewnić bezpieczeństwo, konieczne jest prawidłowe użycie kajdan.